‘DOMUZ GRİBİ’ Konulu Yazılar

Domuz gribi hakkında…

Türk Tabipleri Birliği, domuz gribi ile ilgili güncel gelişmeler doğrultusunda, Prof. Dr. Murat Akova ve Doç. Dr. Alpay Azap’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Akova ve Azap’ın domuz gribi hakkında en çok sorulan sorulara verdikleri yanıtlar şöyle:

Domuz gribi hakkında kısa bilgi…

Pandemik İnfluenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz, kuş ve insan grip virüslerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkmış olan yeni grip türüdür. İlk defa Mart 2009’da Meksika’da insanlar arasında görülmeye başlayan grip salgını hızla dünyaya yayılmış ve hatırlanacağı üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Haziran 2009’da pandemi (faz 6) alarmı vermiştir. Geçen dönem güney yarı kürede görülen hastalık, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte son haftalarda kuzey yarı kürede yayılmaya başlamıştır.

Hastalığın klinik seyri nedir?

TIKLAYIN »

Pandemik A/H1N1 Gribi Vaka Yönetim Şeması

Pandemik A/H1N1 Gribi Vaka Yönetim Şeması

için TIKLAYIN….

Pandemik (H1N1) gribi klinik vaka yönetimi

Sağlık Bakanlığı PANDEMİK (H1N1) 2009 GRİBİ KLİNİK VAKA YÖNETİMİ

için …….TIKLAYIN

Sağlık bakanlığı H1N1 basın açıklaması…

22.12.2009
Grip pandemisi tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Salgının yayılım hızını etkileyen en önemli faktör, toplumda hastalığa karşı oluşan bağışıklık düzeyidir. Diğer önemli faktörler; korunma tedbirlerine riayet, iklim şartları, nüfus yoğunluğu ve hareketliliğidir. TIKLAYIN »